ژانویه ۲۰۱۸

   

    

 

نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان

 

نسان نودینیان

 

گزارشی از فعالین حقوق کودک،"برای کودکان"،مستقر در مناطق زلزله زده ی کرمانشاه

پیرو گزارشات قبلی،طی سرکشی های انجام گرفته و شناسایی تعدادی از کودکان آسیب دیده از لحاظ روحی وارجاع آنها به روانشناس تیم،"ابراهیم رحمانی"، وحضور وی در منطقه بمدت ٤ روز (١٣تا١٦آذر ماه) تعدادی از این کودکان و بعضی از خانواده های آنها طی جلسه یا جلساتی مورد درمان قرار گرفته واقدامات اولیه جهت استرس زدایی ودیگر کمکهای روحی- روانی صورت پذیرفت.

طی این مدت خوشبختانه بعضی از کودکان در وضعیت بهتری قرار گرفتند و این اقدامات و کمکهای اولیه توانست تاثیرات مثبتی روی آنها بگذارد.

اما متاسفانه بعضی از کودکان و حتی والدین نیاز به دوره های درمانی بلند مدت تر و اساسی تری دارند که امید است در آینده ای نزدیک بتوان کارهای بیشتری را در این خصوص در دستور قرار داد.

لازم به ذکر است که بدلیل درک شرایط روحی و اولویت سلامت روانی کودکان یا والدین، دربعضی موارد از گرفتن عکس و ارایه گزارش مستقیم و مستند خودداری شده است.

گفتنی است که باتوجه به شرایط موجود وگستردگی مناطق زلزله زده وتاثیر عمیق و مخرب روانی زلزله و تبعات بعد از آن بر روی ساکنین این مناطق، کمک ها وحمایتهای روانی وانجام اقدامات لازم و تخصصی، یکی از کارهای مهم و بایسته است که فعالین وتشکلهای مدنی به تنهایی قادر به انجام آن نبوده وانتظار میرود که دولت با تشکیل تیم های متخصص و زبده روانشناس و مشاور و اعزام آنها به منطقه، اقدامات فوری ولازم را هرچه سریعتر در دستور کار خود قرار داده و در جهت کنترل و به حداقل رساندن تبعات روحی-روانی این فاجعه انسانی،گامهای جدی بردارد.

اما متاسفانه مانند امداد رسانی در حوزه ساخت و ساز و باقی مسایل، در این مورد نیز حداقل کارهای بایسته صورت گرفته وبسیاری از مردم مناطق زلزله زده در معرض انواع آسیبهای روحی- روانی قرار دارند،خصوصا کودکان که همیشه جزو اولین قربانیان این بی توجهی ها هستند وقطعا دولت ونهادهای زیربط در این باره مسئولند ودر صورت تداوم این کم کاری ها بایستی پاسخگو باشند.

به امید تحقق جهانی شایسته انسان

"برای کودکان"

تاریخ تنظیم این گزارش ١٧/٩/١٣٩٦میباشد که بدلیل پاره ای مشکلات با تاخیر در دسترس مخاطبین عزیز قرار داده شده است.

حقوق_کودکان

 

پرداخت یک ماه از معوقات کارگران شهرداری مریوان/ وعده‌هایی که عملی نشد.

در روزهای پایانی هفته جاری، یک ماه از هفت ماه مطالبات مزدی کارگران شهرداری مریوان پرداخت شد.

پس از تجمعات هفته‌های گذشته کارگران، مقامات شهرداری وعده داده بودند که تا روز یک‌شنبه هفته جاری، سه ماه از مزد عقب‌مانده پرداخت شود که این وعده محقق نشد.

از قرار معلوم به کارگران وعده داده‌اند در هفته آینده یک ماه دیگر از معوقات را پرداخت کنند.

کارگران شهرداری مریوان می‌گویند: "بعد از اعتراضات بسیار و وعده‌هایی که به ما دادند، در نهایت فقط یک ماه از معوقات مزدی ما را پرداخت کردند؛ پرداخت یک ماه دستمزد، نمی‌تواند مشکلات مالی ما را که هفت ماه است عایدی نداشته‌ایم، برطرف کند".

از قرار معلوم، کمبود نقدینگی موجب شده دستمزد بیش از سیصد کارگر شهرداری مریوان در هفت ماه گذشته پرداخت نشود. شهرداری مریوان نیز در تایید این تاخیر گفت تلاش می‌شود با تامین بودجه، اوضاع تغییر کند و بخشی از معوقات کارگران پرداخت شو د.

 

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:

تهدید و ایجاد فضای رعب و وحشت توسط ارگان های امنیتی و سرکوب را خنثی کنیم

بیش از ١٠ روز است که خروش اعتراض ما محرومان جامعه، خیابان ها و میادین بیش از ١٠٠ شهر را تسخیر کرده و هم صدا و متحدانه علیه گرانی، فقر و بیکاری و همه محرومیت هائی که ٣٩ سال است بر ما تحمیل کرده اند، فریاد می زنیم. حاکمانی که طی ٣٩ سال گذشته همواره هر اعتراض ما را با سرکوب، زندان و گلوله جواب داده اند، حالا هم همچنان با انواع سلاح های سرکوب، باتوم و گاز اشک آور به مردم حمله می کنند و مسلسل ها و تانک هایشان را مقابل مردم در خیابان ها مستقر کرده اند.

اما از آنجا که مردم حق طلب به این سرکوب ها و قشون کشی های مجهز به مسلسل و تانک وقهی ننهاده و روز بروز صفوف خود را فشرده تر می کنند، با ایجاد رعب وحشت از طریق به راه انداختن کانال هائی با عنوان تحت تعقیب @tahte_taaghib قصد دارند جامعه را به این شیوه از ادامه اعتراضات خیابانی و پیگیری خواستهای خود منصرف کنند.

این کانال که فعلا در کرمانشاه به راه افتاده است تا کنون نام و عکس ١١٤ نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات جاری و فعالین اجتماعی و کارگری این شهر، از جمله جوانمیر مرادی از چهره های شناخته شده کارگری را به عنوان آشوبگر و تحت تعقیب منتشر کرده است. انتشار عکس و نام جوانمیر مرادی که برای اکثر کارگران و مردم محروم و همچنین در سطح بین المللی شناخته شده و فعالیت هایش در راستای دفاع از حقوق و منافع کارگران چه در داخل و چه در سطح جهانی غیر قابل انکار بوده و هست، در این کانال وابسته به سرکوبگران چیزی غیر از عجز و ناتوانی حاکمان در پاسخگوئی به خواست مردم را نمایان نمی کند و آشوبگر نامیدن معترضان به فقر و نداری و بخصوص عامل بیگانه معرفی کردن کسی مانند جوانمیر مرادی با این پیشینه روشن و فعالیت های انسانیش، بیشتر از پیش مچ فریبکارانه کسانی که اعتراضات به حق مردم را سرکوب می کنند و جوانان را به گلوله می بندند، باز می کند و برایشان رسوائی به بار می آورد. معترضان خیابانی را آشوبگر، اخلالگر و وابسته به بیگانه نامیدن، تنها به خاطر زمینه سازی برای ادامه سرکوب های خشن تر است که باید با اتحاد و هبستگی بیشتر و اصرار بر تحقق خواسته هایمان این شیوه ایجاد رعب و وحشت را خنثی کنیم.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه  ١٨/١٠/١٣٩٦

 

ایسکرا  ۹۱۸