دسامبر ۲۰۱۷

             

      

  

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

 

۲٩ آذر ۲۰/  ۱۳۹۶ دسامبر ۲۰۱۷

 

 

تهیه و نتظیم : عزیزه لطف الهی

 

آزادی صفا حسن‌پور در مهاباد همزمان با محکومیت کبری خالندی

طبق خبر منتشر شده؛ روز چهارشنبە (٢٢ آذر/ ١٣ دسامبر)، سهیلا زبیری بە ٢ سال حبس و دخترش بە نام صفا حسن پور نیز بە ٦ ماه حبس تعزیری محکوم شدە اند. سهیلا زبیری و صفا حسن پور، همراه با چند تن دیگر از شهروندان سردشت بهار ١٣٩٤ و پس از تجمع اعتراضی بە نشانە اعتراض بە مرگ مشکوک فریناز خسروانی در هتل تارای مهاباد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چندی با تودیع وثیقە و موقتا از زندان آزاد شدە بودندهمچنین کبری خالندی به دو ماه وپانزده روز حبس محکوم گردید.

 

نگین قدمیان، شهروند بهایی برای تحمل حبس راهی زندان اوین شد

نگین قدمیان شهروند بهایی ساکن تهران که پیشتر در اسفندماه سال ۹۱ همراه ۸ تن از شهروندان بهایی به اتهاماتی از جمله همکاری در دانشگاه مجازی بهاییان به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، روز شنبه ۲۵ آذرماه هنگام سفر در فرودگاه دستگیر و جهت گذراندن دوران محکومیت به زندان اوین منتقل شد.

 

بازداشت هیوا یزدان مهدی آبادی

هیوا یزدان مهدی آبادی از ساکنین شهرستان یزد حدود بیست روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. علیرغم گذشت این مدت در زندان وی در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد. هیوا مهدی آبادی روز بیست و دوم آذر به زندان مرکزی شهر یزد منتقل شد که پس از طی مرحله قرنطینه و ورود به بند عمومی امکان استفاده از تلفن را پیدا کرد و بدین ترتیب خانواده خود را از وضعیتش آگاه کرد و به نگرانی ۲۰ روز آنها پایان داد

گفتنی است که علت بازداشت هیوا به دلیل تدریس موسیقی به کودکان دستگیر شده است و درست به همین دلیل هم، کماکان در زندان بسر میبرد.

 

کودک ۲ ساله بجنوردی قربانی کودک آزاری شد

رئیس پلیس آگاهی خراسان شمالی از قتل پسر دوساله بجنوردی به دست نامادری خبر داد. وی درباره علت قتل کودک دوساله بجنوردی گفت که کودک به علت ضربات مشت و لگد توسط نامادری٬ دچار مرگ مغزی و پس از رساندن به بیمارستان از دنیا می رود.

 

طی سال گذشته ازدواج حدود ۱۵۰۰ دختر زیر ۱۴ سال در زنجان

خبرگزاری هرانا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت که طی سال گذشته یک هزار و ۴۸۵ مورد ازدواج دختران زیر سن ۱۴ سال در این استان ثبت شد که ۴۷ مورد از آنها به طلاق منجر شده است.

 

اوج توحش و بربریت 

کوتاه کردن  موهای دانش آموزان مدرسه اسلام آباد ارومیه به خاطر حجاب ! بنا به گزارشات رسیده، مدیر مدرسه اسلام آباد شهر ارومیه همراه با ناظم مدرسه و مامورین انتظامی، به خاطر عدم رعایت حجاب از سوی دختران دانش آموز مبادرت به تراشیدن و قیچی نمودن موهای آنها نموده که با موجی از اعتراض خود دانش آموزان در حیاط مدرسه روبرو شده است. گزارشات حاکی از آن است که این اقدام همچنین با اعتراض گسترده خانواده‌های دانش آموزان روبرو شده است.

 

نابغه هشت ساله

دختر نابغه هشت ساله اهل روانسر برنده مسابقه جهانی محاسبات ۲۰۱۷ شد. پرنیاعزیزی دانش‌آموز کلاس دوم دبستان شهرستان روانسر در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه ۲۰۱۷کشور مالزی، مقام اول را کسب کرد.

 

تفکیک جنسیتی؛ برخورد با کارگاه آموزش آرایشگری در تهران به دلیل ارائه آموزش مختلط

 رییس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ از برخورد با کارگاه آموزشی آرایشگری به دلیل ارائه آموزش مختلط زن و مرد در یک آرایشگاه زنانه توسط مربیان خارجی خبر داد. وی در توصیف وضعیت این کارگاه آموزشی خاطرنشان کرد با احراز موضوع پس از هماهنگی‌های قضایی ماموران وارد محل شدند که تعدادی مرد و زن به صورت مختلط در حال اجرای آموزش آرایشگری بر روی کلاه گیس و مدل‌های انسانی بودند

 

مراجع ورود زنان به استادیوم را مشروط به تفکیک جایگاه زنان و مردان کردند

 فاطمه ذوالقدر عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان مجلس از تلاش نمایندگان زن مجلس برای تداوم تعامل با مراجع عظام قم در جهت تسهیل روند پیگیری طرح‌ها و لوایح مورد بررسی در حوزه زنان خبر داد. لازم به یادآوری است اساسا حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران در سالهای بعد از انقلاب ۵۷ و در راستای سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی مبنی بر جداسازی زن و مرد و دیدگاه‌های مراجع تقلید شیعه در این باره محدود شد.

 

آمار؛ ۷۵ تا ۹۸ درصد از زنان ایرانی مورد آزار خیابانی قرار گرفته‌اند

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران با انتقاد از کمبود آمار در زمینه میزان آزارهای خیابانی برای زنان گفت که برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ۷۵ تا ۹۸ درصد از زنان مورد آزار خیابانی قرار گرفته‌اند.

 

خودکشی رقیه سعیدی مددکار زلزله زدگان منطقه غرب کشور

خودکشی این زن مددکار زلزله زدگان منطقه غرب کشور رقیه سعیدی یکی از کارشناسان مددکاری اجتماعی روز ۲۴آذر با استفاده از قرص اقدام به خودکشی کرد وی که دارای یک کودک دو ساله است، پس از انتقال به بیمارستان و بستری شدن در بخش ویژه  روز ۲۶آذر فوت کرد. اما قضیه یک اتفاق ساده نیست!

رقیه سعیدی در جریان وقایع زلزله در نواحی غرب کشور از فعالین کمک رسانی به مردم بود.

همین که بدانیم وی یکی از یاری رسانان زلزله در نواحی غرب کشور بوده است بخشی از معمای خودکشی را حل میکند!‌چرا که وقایع زلزله و درد و رنج مردمی که در سوز و سرما در بی غذایی و بی سامانی رنج میبرند و فریاد رسی برایشان نیست طاقت انسانی را طاق میکند.

 

اسیدپاشی به صورت زنان و جوانان ایرانی در نماز جمعه اصفهان شرعی شد

 امام جمعه اصفهان خواستار استفاده اسید در گشتهای ارشاد برای بدحجابان شد. این امام جمعه پیش از این هم از بسیجیان و گشتهای ارشاد خواسته بود که به صورت زنان اسید بپاشند به همین دلیل بود که اسیدپاشان در اصفهان آزادانه و آتش به اختیار بر سر و صورت زنان اسید می پاشیدند و هیچ پیگیری قانونی هم وجود نداشت.

 

اعتراض وحمایت  در بغداد از مارینا زن دوچرخه سوار

دوچرخه سواری جمعی در بغداد در حمایت از مارینا، زن جوانی که توسط نیروهای اسلامی مورد تهدید و توهین واقع شده بود. مارينا زن جواني است كه بدليل اينكه با دوچرخه رفت و آمد ميكرد، از طرف نيروهای اسلامی و مرتجع مورد توهين وبرخوردهای شنيع و ضد زن قرار گرفته بود

در جواب اين توحش اسلامي روز ١٣ دسامبر مردان و زنان جوان در سطح شهر بغداد گشت اعتراضی را با دوچرخه سازمان دادند و ساعتها دسته جمعی دوچرخه سواری كردند.

 

ایسکرا  ۹۱۵