نوامبر ٢٠١٧

   

 

 

 

نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان

 نسان نودینیان

 

محمود صالحی فعال کارگری آزاد شد.

به دنبال یک کارزار سراسری برای نجات جان محمود صالحی بنا بر اعلام کمپین حمایت از محمود صالحی، ساعت ١٤ ( ٢ آذر ١٣٩٦ از زندان آزاد شد. آزادی محمود صالحی نتیجه همبستگی و حمایت کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان و فعالان سیاسی و اجتماعی است.

آزادی محمود صالحی را به نجیبه و سامرند صالحی، به کارگران و فعالین سیاسی و اجتماعی تبریک میگوییم.

 

کمبود امکانات بهداشتی، مسکن، حمام و توالت

آورگان روستای دولنگان علیا از توابع سرپل ذهاب با کمبود امکانات بهداشتی، مسکن، حمام و توالت در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارند.

ساکنین روستای دولنگان علیا در چادر زندگی میکنند. محل استقرار آنها فاقد توالت و حمام است!

آوارگان دولنگان علیا میگویند؛ ما نیاز فوری به توالت و حمام داریم.

باید نیازهای فوری مردم زلزله زده را بگوش مردم رساند!

حکومت اسلامی باید و موظف است، مردم آواره و زلزله زده سرپل ذهاب و کرمانشاه را به اماکن امن و مسکن های مناسب انتقال دهد. و بودجه لازم برای تامین مسکن امن و مناسب برای زلزله زدگان اختصاص دهد.  مایحتاج اولیه غذایی، بهداشی، دارویی، پوشاک، گرمایشی آنها را تامین کند.  دولت در قبال تهیه مسکن و تامین معاش زلزله زدگان مسئول است.

 

جمع آوری کمک های مردم و توزیع آنها بین زلزله زدگان

گزارش شماره ١ از جمع آوری کمک های مردم و توزیع آنها بین زلزله زدگان کرمانشاه توسط انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه و جمعی از فعالین کارگری مریوان و فعالیت های فعالین حقوق کودک در زمینه کاهش صدمات روحی  کودکان. از زمان وقوع زلزله ویرانگر کرمانشاه، تشکلهای کارگری به همراه بسیاری از نهادها، تشکلها، گروههای امدادرسان مردمی و همچنین در کنار حضور دهها هزار نفر از خود مردم انسان دوست به یاری زلزله زدگان شتافته و در امر جمع آوری کمکها و توزیع آنها بعلاوه مورد حمایت های روحی و روانی قرار دادن آسیب دیدگان فعالانه شرکت داشته اند.

دولت تا کنون هیچ کار اساسی نه از نظر تأمین نیازهای ضروری روزانه و نه از نظر اسکان آسیب دیدگان در مکان های امن و مناسب برای مردم زلزله زده انجام نداده و تنها تحت جو اعتراضی و نارضایتی عمومی اقدام به کمک رسانی های بسیار جزئی نسبت سیل عظیم کمک های مردم کرده است.

دولت بیشتر فعالیت خود در منطقه را به بازدید مقامات و دادن وعده و بازی کردن با مردم محدود کرده است. در حالیکه آسیب دیدگان ١٥ روز است که در چادرهای نمناک و سرد بدون وسایل گرما زا و روی آب ناشی از باران بسر می برند، جهانگیری معاون رئیس جمهور در بازدیدش از منطقه هنگامیکه تحقیر آمیزانه با زیر پا گذاشتن حرمت و شأن انسانی آسیب دیدگان به همراه اسکورت ها و همراهانش با کفش وارد چادرها شده و زیراندازهایشان را لگدمال کرده، بخشی از وعده داده شده توسط روحانی یعنی وام بلاعوض برای بازسازی منازل را نیز باز پس گرفته و اعلام می نماید در صورت دریافت کانکس توسط زلزله زدگان، وام بلاعوض به آنان تعلق نخواهد گرفت. این مردم می بایست از همان روز اول توسط دولت در خانه های خالی فراوانی که در همه شهرهای ایران موجود هستند اسکان داده می شدند و تمام امکانات زندگی در اختیارشان قرار می گرفت. مردم زلزله زده همچنان به کمک های انسان دوستانه نیازمند هستند. همچنانکه تاکنون آنها را تنها نگذاشته ایم در ادامه نیز یارو و یاورشان باشیم.

اما پیداست مردمی که خود با هزاران مشکل معیشتی و مالی دست به گریبانند برایشان میسر نخواهد بود بتوانند در دراز مدت نیازها و بخصوص مسکن زلزله زدگان را تأمین کنند. این وظیفه عاجل دولت است و نباید از انجام وظیفه خود در قبال آسیب دیدگان سرباز زند. در نتیجه باید به موازات ادامه کمک ها از دولت بخواهیم فورا مردم را در خانه های خالی اسکان دهد و تا زمان بازگشت به شرایط کار و قادر شدن به تأمین معیشت خود همه امکانات را در اختیارشان قرار دهد.

خلاصه اقدامات انجام گرفته به شرح زیر می باشد:

1 مقدار اقلام جمع آوری شده شامل برنج، روغن، قند، چای، دارو، شیرخشک، پتو، پوشاک، پوشک و وسیله بهداشتی زنانه، نایلون، فوم، اسباب بازی و کپسول گاز پیک نیکی به ارزش بیش از ٤٥ میلیون تومان تا تاریخ ٢/٩/٩٦ در میان ٢٢٠ خانوار روستاهای بزمیرآباد از توابع سرپل ذهاب، روستاهای پشت کور، جانه در علیا، رجبی و میدان نمک از توابع ثلاث باباجانی(تازه آباد) توزیع گردیده است.

2 علاوه بر جمع آوری و توزیع کمکها به طور مستقیم و مستقل در جمع آوری کمک به زلزله زدگان با تشکلها و گروههای امدادرسان دیگر همکاری فعال جریان داشه و ادامه خواهد یافت.

 3 یک تیم از فعالین عرصه کودکان از ٣ روز پیش در روستای کوئیک حسن از توابع سرپل ذهاب مستقر گردیده و مشغول کار اضطراب و استرس زدائی از کودکان آسیب دیده و ایجاد فضای شاد برای بازگرداندن آنها به زندگی عادی هستند.

گزارشات فعالیت های آتی کمک رسانی به زلزله زدگان متعاقبا به اطلاع عموم خواهد رسید.

جهت هماهنگی و اطلاع از نحوه ارسال کمک های خود می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

کرمانشاه، جوانمیر مرادی ٠٩١٨٨٨٧١٤٠٥

مریوان، عبداله بلواسی ٠٩١٨٧٧٥٦١٩١

پیرانشهر، فایق رسولی ٠٩١٤٧٢١٢٣٧٨

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

جمعی از فعالین کارگری مریوان

 فعالین دفاع از حقوق کودکان

٧/٩/١٣٩٦

@barayekoodakan

 

از نامه یکی از تلاشگران برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور!

سلام من در عمق فاجعه اسفبار در روستاهایی دور دست مستقر هستم،

منطقه ی شهر سرپل و روستاهای منطقه ی دشت ذهاب و ازگله. حدودا ٤٠ در صد از کل شهر در هم ریخته است. محله های فولادی، قیخا شکر ،مسکن مهر و فنی حرفه ای تا نود درصد تخریب شده اند. سایر محلاتی که بظاهر سرپا هستند و تنها دیوار و درب و پنجره هایشان فرو ریخته اند، اینها تماما از ناحیه سقف و ستونها دچار آسیب شده اند و از این نظر شهر تا حدود ٨٥ درصد غیر قابل سکونت می باشد. محله های دارایی، ناوکل، پیرانی و قسمتهای شمالی و دامنه ی کوه، بظاهر کمتر دچار آسیب کلی شده اند. حدودا از ٩٠ روستای آسیب دیده و تمام تخریب شده، تنها ٥٠ درصد از کل منطقه خسارت دیده هستند. در حال حاضر مردم سرگرم بازیابی و کنترل قربانیان و مسدومینشان هستند. دهها هزار چادر جلوی منازل خود، پارکها و در وسط بلوار، با تحمل گرد و خاک و سروصدای ناهنجار از دست مرگ رها شده اند. مواد خوراکی و امکانات گرمازایی، لباس، لوازم بهداشتی و دارویی در حال حاضر به اندازه کافی از طریق کمکهای مردمی از سراسر ایران توضیع شده است. بعلت قطعی شبکه های آب و برق و گاز در تمام شهر و روستاها، درصد امداد رسانی رفاهی در هوای سرد و تاریک بسیار مشکل شده است. البته کارگران متخصص و زحمت کشان بخش خدمات، نیرو با روحیه ی انقلابی و با دلسوزی تمام و بدور از برنامه های داده شده ارگانهای حکومتی بطور جدی، در استانهای مجاور و نقاط مختلف ایران شبانه روز در تلاشند. باید به این بخش از طبقه ی کارگر نیز درود فرستاد وخسته نباشی گفت.

مردم متحد هیچگاه شکست نخواهند خورد.

 

تقریبا ۱۴ سال پیش بود سرباز نیروی هوایی تربیت سگ فرودگاه مهرآباد تهران

یک صبح زود از فرماندهی دستور امد که باید اعزام بشید و برید به شهر"بم "ما که خبر رو نشنیده بودیم شکه شدیم ۱۰ نفر کادر و۲ نفر سرباز اعزام شدیم

هنگام رسیدن به شهر "بم"از داخل هواپیما که پایین را نگاه میکردیم کلا تمام شهر با خاک یکسان شده بود وقطی که به داخل فرودگاه رسیدیم و پیاده شدیم صدها جنازه در خارج از فرودگاه همینطور کنار هم بودنند از همان اول ورودمان به شهر "بم"دنبالمان امدنند وگروه بندی شدیم وه به محله های داخل شهر رفتیم ان چیزی را که نمیباید میدیدیم را دیدیم اکثر خانواده ها زیر آوار مانده بودنند از شهرهای اطراف امده بودنند برای کمک و فقط ما نشانه گذاری میکردیم ماشین آلات پشت سرمان بدن های بی جان را از زیر آوار بیرون میآوردند .

در روز چهارم بود که من در یک منطقه در حال جستجو بودم که ناگهان صدای ناله ی به گوشم خورد و سگم (جسی)را به زیر آوار تحریک دادم وقطی با (جسی)با دست خاک رو بر میداشتم یواش یواش صدای ناله زیادتر میشد تا اینکه متوجه شدم یک نفر زیر آوار بعد از۴ روز هنوز زنده است وقتیکه مطمان شدم داد زدم کمک بیاید اینجا یک نفر زنده است .

آوار زیاد بود و او زیر کمد گیر کرده بود مجبور بودیم از ماشین(لودر)استفاده کنیم تا اینکه بعد از تقریبا ۱ساعت جوانی که همه خانواده اش رو از دست داده بود آوردیم بیرون .

(بخشهایی از کامنت فرهاد رمضانعلی برگرفته از فیس بوک فرهاد رمضانعلی)

 

ایسکرا ۹۱۲